1. KULTURY
Jej filarami są przede wszystkim rap, break dance i graffiti. Ludzie należący do tej subkultury często manifestują to swoim ubiorem - szerokimi spodniami, wielkimi T-shirtami reklamującymi zespoły i wytwórnie oraz specyficznym sposobem mówienia. Ludzie ci porozumiewają się slangiem, często niezrozumiałym dla innych osób. Przykłady użycia tego slangu to:
- sikor = zegarek
- pióra = włosy
- kiermana = kieszeń
- jaźwa = twarz
- szama = jedzenie
- szlugi, kiepy = papierosy
- flota = pieniądze
- fama = plotka
- kopsnąć - dać
Wielkimi wydarzeniami hip-hopowymi są koncerty i festiwale, na których fani rapu mogą wymieniać się poglądami na temat muzyki i artystów. Wykonawcy hip-hopowi zazwyczaj są bardzo otwarci na publikę, a po koncertach często wdają się w muzyczne dyskusje z fanami i imprezują z nimi do rana.
grafika pochodzi ze strony hiphop.mazury.pl |
2. MUZYKI
Rap porównywany jest do poezji śpiewanej. Charakteryzuje się wypowiadaniem słów do rytmu, często przeplatanym śpiewanymi refrenami. Język tej muzyki jest żywy i spontaniczny, choć dość często w tekstach występują wulgaryzmy, można też znaleźć w nich niesamowite porównania, przemyślane epitety, metafory i antytezy. Oto przykłady:
- Nie ma długiej przyjaźni bez nienawiści, brudne polany tylko burze i deszcz mogą oczyścić - "Utworzymy pełnię" Vixen
- Miałem sen czarniejszy niż kosmos, gorszy od zła, wyraźniejszy niż ostrość, ciekły azot był przy nim gorący, a ja śpiący byłem przytomniejszy od łowcy - "Zły sen" Sokół & Marysia Starosta
- Rozglądam się: wokół siebie widzę cztery ściany. A te piąte są gorsze, bo tworzą podziały - "Defloracja" Bedozet
- Nie mów, że nie masz tak, że (...) się starasz, a wiara topnieje tak jak wosk na piórach Ikara - "Centymetr" VNM
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz